אמבטיה מאובזרת לשמירה על ההיגיינה

הקפדה על הרגלי היגיינה אישית נאותה, חיונית לשמירה על בריאות תקינה מבחינה נפשית ופיסית, שכן מצב של חוסר הקפדה על היגיינה אישית מעיד בדרך כלל על דיכאון המצריך טיפול נפשי. הרגלים דוגמת שטיפת ידיים, צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטאלי, מסייעים בהגנה מפני התפרצות מחלות, חיידקים ווירוסים.

לעומת זאת, חוסר הקפדה על הרגלי היגיינה אישית מובילים לליקויים בבריאות השיער, בגדים מלוכלכים התורמים להתפרצות חיידקים, ריח רע מהפה, אובדן שיניים ואף תוצאות המתבטאות במצבים בעייתיים מבחינה נפשית וחברתית.

חלק מהאנשים אינם מקפידים על שגרה יומיומית של היגיינה נאותה, ואינם מקדישים מחשבה לחשיבות ההקפדה על ההרגלים. הם אינם מתרחצים באופן קבוע, נמנעים מטיפולי שיניים קבועים, ואינם שוטפים את ידיהם בעת הכנת או אכילת מזון. מאמר זה מסייע בהבנת חשיבות ההקפדה על הרגלים נאותים של היגיינה אישית, לשם מניעת בעיות בריאות ומחלות מורכבות.

רחצה וחפיפת שיער. אמנם אין צורך לחפוף את השיער מידי יום, אך יש להתרחץ לפחות אחת ליום. חוסר הקפדה על רצה קבועה גורם למחלות. את השיער יש לחפוף לפחות אחת ליומיים לשם שמירה על בריאות השיער ועור הקרקפת, ומניעת כינים וקשקשים.

צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטאלי. באופן אידיאלי, יש לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה, או לפחות פעמיים ביום, כולל שימוש בחוט דנטאלי. חוסר הקפדה על צחצוח שיניים קבוע גורם להצטברות חיידקים בפה, המובילים להצטברות עששת ומחלות חניכיים. החיידקים המצטברים גורמים אף לבעיות לב חמורות ביותר. לכן יש להקפיד שחדר האמבטיה יהיה מאובזר עם כל הציוד הדרוש, ובנוסף להקפיד לקבל בדיקות וטיפולי ניקוי שיניים אחת לחצי שנה.

גזיזת ציפורניים. חוסר הקפדה על ציפורני ידיים ורגליים גזוזות ונקיות גורם למחלות ציפורניים ובעיקר לפטרת ציפורניים.

שטיפת ידיים. יש לרחוץ ידיים לפני הכנת או אכילת מזון, לאחר השהייה בשירותים, לאחר שיעול או התעטשות, ולאחר טיפול באשפה, על מנת למנוע התפשטות חיידקים ווירוסים. יש להשתמש במוצרי היגיינה, כגון ג'ל חיטוי על בסיס אלכוהול, בזמנים בהם שימוש במים וסבון אינו זמין.

זיעה בכפות הידיים. מצב זה גורם לחוסר נוחות ומבוכה חברתית, אך ניתן לטפל בבעיה עם תכשירים רפואיים הנקבעים על ידי הרופא ולהשתמש בהם באופן קבוע.

שינה מספקת. גוף האדם זקוק למנוחה בת שבע עד שמונה שעות מידי לילה. מחסור בשינה גורם לדלדול רוחני ופיסי, כמו גם לליקויים בתפקוד המערכת החיסונית.

היגיינת איברי מין. יש להחליף תחתונים לעיתים קרובות ובאופן קבוע, כמו גם להקפיד על רחצת איברי המין, שכן אלו הם האזורים בגוף העשויים לחוות את הכמות המשמעותית ביותר של זיהומים, המובילים להתפתחות פטרת.

ניקוי וחיטוי הבית. וירוסים מתרבים באופן מהיר, במיוחד כשמדובר ברהיטים וחללי הבית. לכן יש להקפיד על ניקיון קבוע של כל הידיות, המשטחים, מקלדות מחשבים, דלתות, חלונות ורצפות, עם חומר ניקוי אנטי בקטריאלי, על מנת להסיר את כל החיידקים. בנוסף, יש להקפיד על כיבוס קבוע של מצעים, לפחות אחת לשבוע, על מנת למנוע מחלות עור והתפרצות אקנה.

אחסון מזון. יש לאחסן בשרים, עופות ודגים הרחק ממזונות ולשמור אותם בקירור על מנת למנוע ממיצי מזון גולמיים לטפטף על מזונות אחרים. הקפדה על אחסון תקין של מוצרי מזון אלו מונעת הצטברות חיידקים או הרעלת מזון.

בישול מזון. בעת הכנת מזון, יש להשתמש בקרשי חיתוך וסכיני נפרדים לבשר וירקות. כל הפירות והירקות צריכים לעבור שטיפה במים וסבון על מנת להסיר את כל שאריות האדמה או חומרי הריסוס. אין לשטוף בשר נא בכיור לפני הבישול, היות ופעולה זו מובילה להתפשטות חיידקים מסביב לאזור הכיור, ויש להקפיד על בישול נכון של הבשר כדי לחסל את כל החיידקים המזיקים המצויים בו.

בנוסף אולי תאהב:

פיקוח על הבריאות

רחיצת ידיים


עולם אביזרי העיצוב